Toyota’nın elektrikli otosuna interneti ‘Arkan’ bağladı

Toyota’nın elektrikli otosuna interneti ‘Arkan’ bağladı

25 Nisan 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Microsoft’un Türkiye’den transferi Çağlayan Arkan, sorumlu olduğu global dev müşterilerden Toyota ile el sıkıştı. Toyota’nın elektrik otoları Windows kullanacak

Bundan 1.5 yıl önce Türkiye’den Microsoft’un merkezine atanan Çağlayan Arkan, ilk büyük anlaşmasının altına imza attı. Kurumsal tarafta global devlerin Microsoft çözümleri kullanması adına şirketin 2 bin kişilik takımını yöneten Çağlayan Arkan, Toyota’nın elektrikli otolarını internete taşıyacak operasyonu uçtan uca yönetti, anlaşma imzalandı ve bu ay itibariyle konuyu iki tarafın mühendislerine devretti.

“Arabayı internete bağlı mobil cihaz” gibi düşünen bir vizyon çerçevesinde yaklaşık 1 yılı aşkın süredir Toyota ile görüşmelerin sürdüğünü, tüm test aşamalarının geçildiğini anlatan Arkan, “Microsoft’un merkezi Redmond’da bizim sahiplendiğimiz bir süreci iki tarafın CEO’ların attığı imza ile tamamladık. Bu imza bizi Toyota Medya Servis Hizmetleri adlı ortak bir yatırıma taşıdı. 2012 yılında Toyota hem elektrikli hem de fişli hibrid (benzinle ve fişe takılarak şarj edilip elektrikle çalışıyor) otomobil modellerinde Microsoft’un Azure adlı bulut bilişim teknolojilerini kullanacak” dedi.

iPhone’u da destekliyor

Kullanıcının bu sistemde en iyi deneyimi Windows Mobile yüklü cihazlarla yaşayacağına inandığını ifade eden Çağlayan Arkan buna karşılık diğer cep telefonu platformlarının da bu sistemi destekleyeceğini anlattı.

Arkan iPhone, Blackberry veya Windows Mobile yüklü akıllı bir cep telefonunun merkezi rol oynadığı sistem sayesinde araç içindeki ekipmanların müzik, GPS, eğlence, hava ve yol durumu, haberler gibi bilgi hizmetlerine internet üzerinden anlık olarak erişim sağlayacağını, uzaktan klimanın çalıştırılıp aracın soğutulabileceğini, enerji yönetiminin kontrol edileceğini bu sayede bölgeye göre şebekede elektrik fiyatının ucuz olduğu zamanlarda şarj etme bilgisinin verileceğini söyledi.

‘Yeni başladık’

Toyota’nın önce Japonya, ABD, Avrupa bölgesi ardından Türkiye’nin de içinde bulunduğu 170 ülkede bu sistemi elektrikli oto modellerinde kullanacağını ifade eden Arkan, burada Microsoft’un bulut bilişim altyapısı Azure sisteminin oynadığı role değindi.

‘Azure’ sayesinde Toyota’nın tüm dünyada farklı farklı ülkelerde altyapı kurulum işine girmeyeceğini, büyük bir maliyet yükünden kurtulacağını anlatan Arkan, “Tüm sistem tek merkezden Microsoft’un internet ağındaki dev sunucuları üzerinden yönetiliyor olacak” dedi. “İşe daha yeni başladık” diyen Arkan, bu projenin kendi ekibi için ilk olduğunu, farklı sektörlerde yeni işbirliklerinin de yakın zamanda duyurusunun yapılacağını söyledi.

Cepten dokunarak otomobil içinde konuşurak yönet

Çağlayan Arkan, bu anlaşmanın telematik, sesli komut teknolojilerini de kapsadığını söyledi. Elektrikli otomobildeki birçok teknolojinin bu sayede sesli olarak kontrol edilmesinin önü açılacak.

Otomobil daha önceden atanan kullanıcıların seslerini algılayarak ilgili işlemlerin yapılmasını sağlayacak. Arkan, ses marifetiyle araç içerisinde Microsoft Office, iş uygulamalarının da kolaylıkla kullanılabileceğini ifade etti.

Redmond’a Ağustos 2009’da gitti

Çağlayan Arkan, Microsoft’un Redmond’daki merkez ofisine Ağustos 2009’da “Dünya Üretim ve Kaynaklardan Sorumlu Genel Müdür” olarak atandı. Arkan’ın liderliğindeki grup içinde havacılık&savunma, otomotiv, ilaç, petrolün de aralarında bulunduğu 7 farklı dikey sektör var.

Şükrü Andaç/Milliyet

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: