Türkiye kendi çipini üretecek, Türkiye hem kendine hem dünyaya üretecek

Türkiye kendi çipini üretecek, Türkiye hem kendine hem dünyaya üretecek

22 Aralık 2014 1 Yazar: ElektrikliOto

Aselsan ve Bilkent Üniversitesi ortaklığında kurulan savunma uzay, haberleşme ve enerji sektörleri için bir saç telinden daha ince ve dayanıklı materyallerin üretileceği Türkiye’nin ilk çip fabrikasının temeli 23 Aralık 2014 Salı günü, düzenlenecek törenle atılacak.

AB-MikroNano’ şirketin berrak odaları ve ilk defa denenecek teknolojilerle inşa edilecek binasının temeli, Bilkent yerleşkesinde yer saha Bilkent Cyberpark Teknokent dalında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımıyla düzenlenecek törenle atılması planlanıyor.

Türkiye, bu tesiste üretilecek GaN temelli çipler sayesinde savunma radarı, elektrikli araba, yüksek süratli tren ve 4G/5G cep telefonu sistemleri eşi stratejik teknolojiler üretebilen dünyanın 4. ülkesi pozisyonuna yükselecek.

Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (NANOTAM) Başkanı ve AB-MikroNano şirketinin Genel Müdürü Prof. Dr. Ekmel Özbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ASELSAN ve NANOTAM’ın uzun yıllardır nano ve mikro teknolojiler üstüne müşterek pek aşırı teknoloji geliştirdiğini anlattı. Üretilen çiplerden elde edilen sonuçların, hedeflenen performansların aşırı üstünde çıkması neticesinde ASELSAN ve BİLKENT yönetimlerinin bu konu hakkında müşterek kuruluş kurma kararı aldığını dile getiren Özbay, şirketin üretime geçmesiyle Türkiye’nin bu bölgede ticari nano mikro çip üretimini yapabilen dünyadaki 4. yurt pozisyonuna yükseleceğini bildirdi.

Şirketin 30 milyon dolarlık bir yatırımla kurulduğunu aktaran Özbay, “Şirketimiz üniversite-sanayi işbirliği açısından Türkiye’ye misal olacak. Türkiye’de ilk defa bir üniversite elini taşın altına koyuyor ve üniversitede geliştirilen teknolojinin ticarileşmesi için endüstri ile beraberinde bu çeşit bir işbirliğine giriyor. ’Spin-off’ olarak isimlendirilen ve ABD’de sayıları onbinleri bulan bu çeşit yüksek teknoloji şirketleri Türkiye’nin kalkınması ve ferahı açısından aşırı ciddiyet taşıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin ticari ilk çip fabrikası
Laboratuvar ortamında geliştirdikleri teknolojilerin, bir fabrikada ürün şekilde ortaya çıkmasının bir vakitler lakin düş edilebildiğini, lakin bu hayallerinin gerçeğe dönüştüğünü anlatım eden Özbay, ’Hep konuşuyorduk şimdiye kadar: ’Yaptığımız işler, ticari ürüne dönüşecek, Türkiye zenginleşecek’ diyorduk, ama bir çeşitli olmuyordu. Şu an bunu oldurmuş durumdayız. 2014 Kasım ayında ASELSAN ve Bilkent Üniversitesinin yüzde 50-yüzde 50 ortaklığıyla kurulan şirketin, üretim tesisinin temel noktasını atıyoruz. Türkiye’nin ticari manada ilk çip üreten şirketi olacağız’ dedi.

aselsan_cip_fabrikasi_kuruyor_9945

Savunma, uzay, havacılık ve enerji sektörlerinin gelişebilmesi için mikro nano çiplerin stratejik önemine gösteren Özbay, ’Türkiye’nin satın aldığı, kimi istese dahi temin edemediği çiplerin aşırı daha gelişmişlerini bu tesiste yapacağız. Böylece bundan sonra Türkiye de katma kıymeti yüksek teknolojik alternatifler geliştirebilir bir yurt pozisyonuna yükselecek. Şirket vasıtası ile üretilecek nanoteknoloji temelli alternatifler ihraç da edilecek. Teknolojisine kendimiz geliştirdiğimiz için yüksek katma kıymetli ürünleri üreteceğiz. Yani Türkiye bir koyup 10 kazanacağı bir tüketicilere giriyor’ ifadesini kullandı. Özbay, şirketin isminin ASELSAN’daki A harfi ile Bilkent Üniversitesi’ndeki B harflerinden yola çıkarak AB-MikroNano ismini aldığını bildirdi.

Dünyayla yarışır teknolojik düzeyini yakaladık
Prof. Dr. Özbay, ASELSAN’la beraberinde son 10 yıldır galyum nitrat teknolojileri üstüne malzeme geliştirdiklerini, bu malzemeyle yapılan çiplerin, aşırı yüksek sıcaklık ve aşırı düşük sıcaklıklarla çalışabildiğini, dolayısıyla başta savunma, uzay, enerji olmak üzere neredeyse her elektronik sektöründe ürün geliştirmek için stratejik ciddiyet taşıdığını vurguladı. Özbay, “SSM, MSB Ar-Ge, TÜBİTAK ve Kalkınma Bakanlığı vasıtası ile desteklenen planlar kapsamında yaptığımız çalışmalar ile dünyayla yarışır bir teknolojik düzeyi yakaladık’ dedi.

4G-5G teknolojileri daha hızlı gelişimi sağlanacak
Saç telinden aşırı daha ince ve dayanıklı gereç üretimine olanak verici nano teknolojiyi ve mikro teknolojiyi kullanarak çiplere çok üstün özellikler kazandırdıklarına işaret eden Özbay, böylece çiplerin gücünü 10-100 kat artırabildiklerini söyledi. Bu çiplerin haberleşmede 4G-5G teknolojilerinin süratli gelişimine olanak tanıyacağını kaydeden Özbay, ’Çipler sayesinde baz istasyonlarında daha canlı teknolojiler kullanılabilecek, bu sayede cep telefonlarının internet iletişimi de hızlanacak’ dedi.

Savunma kalkanını bu çipler yapacak
Tesiste üretilecek çiplerin Türkiye’nin ’savunma kalkanı’ projesi ve enerji sektöründe de de kullanılacağını aktaran Özbay, ’Çipler Türkiye için kritik ciddiyete sahip bulunan savunma radarlarında da kullanılacak. Geliştirdiğimiz teknoloji yardımıyla bu radarların güçleri 5-10 kat artacak ve görüş menzilleri sınırlarımızın aşırı ötesine uzanacak. Bu savunma radar sistemleri ASELSAN vasıtası ile üretilecek. Şirket tıpkı zamanda, TUSAŞ, Meteksan Savunma, TÜBİTAK Uzay ve eşi Türk savunma, havacılık ve feza endüstri kuruluşlarının ihtiyaçlarına yönelik çipler geliştirecek. Çipler enerji sektöründe de kullanılacak. Güneş enerjisi, hidroelektrik santraller veya yel enerjisiyle imal edilmiş elektriğin bir yerden bir yere taşınması sırasında voltajın 4-5 defa çevrilmesinden (yükseltilmesi veya azaltılması) kaynaklanan ve yüzde 20’ye varan enerji kayıpları ortadan kalkacak. Böylece bir manada var tesislerle Türkiye yüzde 20 daha çok elektrik gücüne kavuşmuş olacak.’

Prof. Dr. Ekmel Özbay, Türkiye’nin aşırı ciddiyet verdiği yüksek süratli tren ve elektrikli otomobil teknolojilerinde yeni kuşak yüksek canlı çipleri kullanmayı planladıklarını ve bu sayede bu sistemlerde yer saha elektrik motorlarının aşırı daha canlı ve üretken bir vaziyete geleceğini sözlerine ekledi

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: