Tuzlu suyla çalışan araba

Tuzlu suyla çalışan araba

12 Ocak 2015 1 Yazar: ElektrikliOto

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere tuz ile çalışan bir araba hakkında bahsedeceğim. Günümüzde otomotiv sektöründe içten yanmalı motorlar artık kendini elektrikli motorlara teslim etmeye başladı. Elektrik motorlarıher geçen gün gelişirken Quant firmasından büyük bir yenilik geldi. e-Sportlimousine adını verdikleri araç ”tuzlu suyla çalışan araba” evet yanlış duymadınız elektrolit akım hücresi sistemi sayesinde üretilen güç araça tamı tamına 920 hp güç sağlıyor ve bunların hepsi 0 salınımla. Gelin beraber araç ve elektrolit akım hücresi sistemi inceleyelim.

nanoflowcell-tuzlu-suyla-calisan-araba

Elektrolit Akım Hücresi

Sistemi NanoFlowcell firması üretiyor. Çalışma prensibi olarak firmanın üretmiş olduğu hidrojenli yakıt hücrelerinede benzerlik gösteriyor. Sistemin hidrojenli yakıt hücresinden farkı gücün tuzlu suda depolanması. Akım hücresi yada akım bataryasının bir çeşit elektro-kimya batarya hücreleriyle kombinasyonu sonucunda ortaya çıkmış bir teknoloji. Akım hücrelerinin içindeki elektrik içeren sıvıların (genelde sulu çözeltinin içindeki madeni tuzlar) pompalanmasıyla oluşuyor. Bu tarzdaki bir batarya hücresinin çapraz akımlı elektrolit sıvılarla desteklenmesiyle güç ortaya çıkıyor. Aşağıda ki görselde tuzlu suyla çalışan arabanın arkadan görünümünü göreceksiniz.

su-ile-calisan-araba

>suyla-calisan-araba

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: